Potřeba bydlení s sebou může často nést útrapy, které na první pohled při vybírání nemovitosti nezjistíme. Častokrát si vysníme podobu nemovitosti, ve které chceme bydlet, ale radost z bydlení nám mohou pokazit problematičtí sousedé. Obtěžuje vás neustálý hluk v sousedním bytě v panelovém domě, nebo pálení listí souseda na vedlejším pozemku u rodinného domu? Poradíme vám, jak se v takových a obdobných případech můžete bránit.
Veškeré sousedské neshody a spory doporučujeme v prvé řadě vyřešit domluvou s problematickým sousedem s vynaložením maximálního možného úsilí. Jakmile se jednou dostanete se sousedem do soudního sporu, s největší pravděpodobností se následně ocitnete v „začarovaném kruhu“, v němž lze počítat s neustálými naschvály ze strany souseda. Rovněž lze očekávat, že vám soused neodpustí jakýkoli přešlap. Protáhne se vám večerní setkání s přáteli? Očekávejte, že minutu po desáté hodině na vás soused zavolá policii. Pakliže je to alespoň trochu možné, pokuste se s problematickým sousedem domluvit na kompromisním řešení a „nevyhrožovat“ policií a soudy.
Bohužel ne vždy se podaří se sousedem dohodnout na smírném řešení. Jakmile na problematického souseda nezabírá ani jakákoli domluva, je možné přistoupit k soudní cestě prostřednictvím tzv. negatorní žaloby.
Negatorní žalobou rozumíme takový právní nástroj, jehož prostřednictvím se lze u soudu domáhat, aby se problematický soused zdržel jednání způsobujícího imise (voda, prach, hluk, kouř, světlo, vibrace apod.).
Rozhodnete-li se podat negatorní žalobu, leží důkazní břemeno na vás jakožto žalobci. Před podáním žaloby se tedy ujistěte, že máte nashromážděno množství důkazů, které poslouží v soudním řízení k prokázání závadného jednání souseda. Nejčastějšími důkazy budou např. svědecké výpovědi dalších sousedů, zvukové nahrávky nebo fotografie. Vždy však záleží na konkrétním jednání problematického souseda a formě důkazu se meze nekladou.
Před podáním negatorní žaloby určitě nezapomeňte problematického souseda písemně vyzvat, aby se svého závadného jednání zdržel ještě před zahájením soudního řízení. Předžalobní výzva je problematickému sousedu posílána ze dvou hlavních důvodů. Prvním důvodem je šance, že se problematický soused výzvy zalekne a svého závadného jednání zanechá. Druhý důvod spočívá ve skutečnosti, že v případě vítězství u soudního sporu je problematický soused povinen vám uhradit náklady spojené se soudním řízením (soudní poplatek a náklady za případné zastoupení advokátem).
Samostatnou kapitolu představuje situace, kdy problematickým sousedem není fyzická osoba, ale závod, který byl úředně schválen. Způsobuje-li závod imise ve schváleném rozsahu, nelze se domáhat zdržení se jednání způsobujícího imise. Nastane-li však tento případ, náleží vám alespoň náhrada újmy v penězích.
Idylický způsob bydlení se může náhle změnit v případě existence problematického souseda. Jakkoli existuje soudní cesta k ochraně vašich práv, vždy je nejschůdnější cestou udělat vše pro to, aby s problematickým sousedem došlo ke smírnému řešení nastalé situace. Jakmile domluva nezabírá, lze přistoupit k ochraně vašich práv prostřednictvím negatorním žaloby, jejímž cílem je, aby se problematický soused zdržel svého jednání. Nezapomeňte však nasbírat dostatečné množství důkazů a před podáním žaloby vyzvat problematického souseda, aby upustil od svého jednání.